Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästarnas mästare


Klubbmästarnas mästare

 

Vandringspris instiftat 2014

 

Regler

 

Poäng utdelas vid varje genomfört klubbmästerskap under kalenderår (gäller inte grillmästerskap eller nyårssaluten) och den med mest poäng erhåller en inteckning i vandringspris vid årsmötet.

 

Vid fem inteckningar vinner man priset för alltid och ett nytt sätts upp.

Vandringspris inteckningar

2014 Crister Larsson

2015 Crister Larsson

2016 Crister Larsson

2017 Crister Larsson

2018 Crister Larsson

 

 

Poängräkning, vid varje tävling delas poäng ut enl. följande

 

1:plats 5 poäng

2:plats 4 poäng 

3:plats 3 poäng

4:plats 2 poäng

 

Alla övriga deltagare får 1 poäng

 

Om det är lika poäng vid sammanräkningen inför årsmötet vinner den som deltagit vid flest antal mästerskap, därefter flest 1 platser sen 2 platser osv.

 

 

2018

Ban

Fält

Grov

R

Luft

totalt

Crister Larsson

5

4

5

4

3

21

Jan Rask

4

5

3

5

 

17

Pelle Falk Hedberg

3

 

1

1

4

9

Morgan Andersson

1

1

4

1

 

7

Lars-Göran Berggren

1

1

2

2

 

6

Leif Johansson

 

2

1

3

 

6

Fredrik Andersson

 

3

1

1

 

5

Roine Pettersson

       

5

5

Philip Stöckel

1

1

1

1

 

4

Stefan Östman

1

1

1

1

 

4

Daniel Johansson

1

1

1

   

3

Bengt-Göran Gustavsson

 

1

 

1

 

2

Carl Janssson

1

1

     

2

Gordon Ahlberg

 

1

1

   

2

Greger Meeks

1

1

     

2

Håkan Nilsson

1

1

     

2

Jim Granbacke

 

1

1

   

2

Magnus Boman

2

       

2

Mats Lindgren

 

1

1

   

2

Simone Meeks

1

1

     

2

Urban Eskilsson

1

1

     

2

Anna Pettersson

       

2

2

Anton Tropp

   

1

   

1

Fredrik Westermark

1

       

1

Marina Rask

   

1

   

1

Sebastian Stridh

1

       

1

Morgan Lindgren

 

1

     

1

Rasmus Fritsche Holmström

 

1

     

1

David Johansson

 

1

     

1

Josefin Möller

 

1

     

1

Björn Olsson

           

Cajsa Fredriksson

 

1

       

Ingemar Persson

 

1

       

 

 

 2017
Milsnabb Ban Grov Fält Luft totalt
Crister Larsson  5 4 5   4 18
Pelle Falk Hedberg   5 1 5 5 16
Stefan Östman 3 1   3 3 10
Mats Lindgren 2   3 4   9
Philip Stöckel 1 1 1 3 1 7
Simoné Meeks 1 1 1 1 2 6
Greger Meeks 1 1 1 1 1 5
Daniel Johansson   3 1 1   5
Bengt-Göran Gustavsson 4     1   5
Sebastian Stridh   1 4     5
Cajsa Fredriksson 1     3   4
Fredrik Westermark 1   2     3
Lars-Göran Berggren   1   1   2
Leif Johansson     1 1   2
Björn Ohlson   2       2
Carl Jansson   1       1
Morgan Andersson     1     1
Thomas Forsell     1     1
Marina Rask       1   1
Jari-Pekka Jaatinen       1   1
Jan Rask       1   1
Kim Lundqvist       1   1
Kenneth Nolberger       1   1

 

 

Uppdaterad: 09 SEP 2018 17:56 Skribent: Crister Larsson

MÅ 2020 BLI ETT BRA SKYTTE ÅR. MED PERSONLIG UTVECKLING OCH MYCKET FRAMGÅNG. 


Skjutledare
 

Ny skjutledar lista kommer till våren.

Vinterträning

Philip kommer under vintern ordna träning för den som vill.

Torsdagar 18-20

Tävlings fria söndagar 12:00-14:00

 OBS!!!

Ingen träning följande datum.

Söndag 15/3 utgår för klubbmatch.

Torsdag 19/3 utgår , Philip är upptagen med annat.

Söndag 29/3 utgår för vårfälten.

Övrigt

8/3 - Arbetsdag inför klubbmatchen. Samling 10:00, träning efter för den som orkar. 

9/3 - Styrelsemöte

25/3 - Årsmöte skaraborgs kretsen. 

28/3 Prova på dag för eventuella nybörjare mellan 10-13.

 Tävlingskalender 2020

7/3 - Serieskjutning 1 - Fält - Kristinehamn 

8/3 - Vinterfält 2 - Fält - Föranmälan senast 7/3 - Rydal 

14/3 - Pokalen 1 - Fält - Samling 7:00 för ban bygge - Mariestad

15/3 - Klubbmatch - Fält mot töreboda - Samling kl 8 för banbygge - Start kl 10:00 enbart C varv - Mariestad

21/3 - Serieskjutning 2 - Fält - Kristinehamn

28/3 - Startskottet - Fält - Karlstad

29/3 - Vårfälten - Fält - Föranmälan öppnar 1/3 senast 20/3, max 325 starter - Örebro

4/4 - Serieskjutning 3 - Fält - Kristinehamn

13/4 - Påsksmällen - Fält - Töreboda grusgrop

19/4 - Vårknallen - Precision - Föranmälan - Skövde

19/4 - Kretsm milsnabb - Militärnsabb - Föranmälan - Skövde

25/4 - Pokalen 2 - Fält - Vedum

-/4 - Rådasnabben - Militärsnabb - Lidköping

2/5 - Kretm Fält C o B - Fält - Valle

9/5 - Hjortmaran - Maraton precision enbart C - Föranmälan senast 4/5, Max 30 platser så först till kvarn - Vara

9-10/5 - VSM Milsnabb - Militärsnabb - 

23-24/5 - VSM Fält - Fält - Hagfors

30/5 - Örebropricken - Precision - Örebro

7/6 - Ållebergsträffen - Precision - Föranmälan - Falköping

30/6 - SM Militär snabb - C - Västervik

30/6 - SM Militär snabb - A - Ankarsrum

1/7 - SM Militär snabb - R, CD, Junior - Ankarsrum

1/7 - SM Militär snabb - B, Veteran - Västervik

2/7 - SM Fält - B, CD, Junior - Skillingaryd

3/7 - SM Fält - C - Skillingaryd

4/7 - SM Fält - R,Veteran - Skillingaryd

5/7 - SM Fält - A - Skillingaryd

2/7 - SM Precision - A - Skillingaryd

3/7 - SM Precision - CD, Junior, Veteran - Skillingaryd

4/7 - SM Precision - C - Skillingaryd

5/7 - SM Precision - B - Skillingaryd

 

15/8 - Lidköpings precision - Precision - Föranmälan - Lidköping

22/8 - Hjortträffen - Precision - Föranmälan - Vara

29/8 - KretsM Precision - Precision - Lidköping 

30/8 - Golden trail - Magnum fält - ( 9mm och 38spl godtjänt) - Töreboda grusgrop.

30/8 - Örebroträffen - Fält - Föranmälan - Örebro

5-6/9 - VSM Precision - Precision - 

27/9 - Ållebergsnabben - Militärsnabb - Föranmälan - Falköping

-/9 - Pokalen 3 /KretsM A - Fält - Töreboda

11/10 - Höstskottet - Fält - Föranmälan - Skövde

-/10 - Pokalen 4 /KretsM R - Fält - Tidaholm

28/11 - Fläskaskjutninen - Fält - Föranmälan klubbvis - Tidaholm

12/12 - Lucian - Mörkerfält - Föranmälan - Mariestad

Nationellt skytte

Postadress:
Mariestads PK - Skyttesport
Crister Larsson, Stenkrossvägen 30
54231 Mariestad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info