Hoppa till sidans innehåll

Länkar


Grann klubbar

 

 

Töreboda PSK

Vallebygdens PSF

Tidaholms PSK

Lidköpings PSF

Skövde SSK

Kaflås PSK

PK Hjorten

Örebro PSK

Borås FOK

Alliansen hemsida

 

Krets sidor

 

 

Skaraborg

Jönköping

Värmland

Örebro

Älvsborg

Göteborg

 

Förbunds sidor

 

 

Sport skytteförbundet

 

Sport skytteförbundet tävlings kalender

Svenska pistolskytte förbundet

 

Ammunitions tester

.38 special
Vapen: S&W m/14, S&W m/586, S&W m/686, Colt Python
http://hem.bredband.net/nfdt/38special/index.html

.22
Vapen: SAKO TriAce, Unique DES 69, Walther GSP
http://hem.bredband.net/nfdt/22lr/index.html

.22
Vapen: Hämmerli SP 20, Pardini SP och Feinwerkbau AW93
http://hem.bredband.net/nfdt/22lr/09/index.html

9mm
Vapen:SIG P210-5, SIG P21-6, Glock 17
http://hem.bredband.net/nfdt/9×19/index.html

.32
Vapen:S&W m/16, Manurhin 32 MATCH, SAKO TriAce, Walther GSP
http://hem.bredband.net/nfdt/32SWL/index.html

 

 

Övriga sidor

 

 

Skytteforum

 

Arnes skytteblogg

Svenska pistolskytteförbundet

 

Auktions sidor

 

 

Walter Borg

 

Hunt

Widfors

 

Vapenhandlare sidor

 

 

Lce Skyttetjänst

 

Arnes Vapen

BGK Skytteservice

Kjells Vapen

Kulvapen

Sportec

Staffans Vapen

Torsbo handel

Uppdaterad: 10 AUG 2015 08:42 Skribent: Crister Larsson

Skjutledare 

Här är Skjutledarlistan, kan du inte din vecka, kolla om du då om du kan byta med någon.

 Nybörjarkurs tillfällen under hösten

1. 22/9 Sön Intro 10-12
2. 29/9 Sön Skjutning 1 10-12
3. 1/10 Tis Teori 1 18-20
4. 6/10 Sön Skjutning 2 10-12
5. 8/10 Tis Teori 2 18-20
6. 13/10 Sön Skjutning 3 Fält? 10-20
7. 17/10 Ons Skjuting 4 18-20
8. 20/10 Sön svart krut+ 9mm 10-12
9. 27/10 Tis Teori 3 18-20
10. 3/11 Söndag prov 10-12

Vinterträning

Philip kommer under vintern ordna träning för den som vill.

Torsdagar 18-20

Tävlings fria söndagar 12:30-14:30

Övrigt

28/10 - Styrelsemöte 

12/10 - Arbetdag. 

20/9 - Eventskytte bakom planket och i skogen. 

21/9 - Eventskytte bakom planket och i skogen.

Tävlingskalender 2019 

21/9 - Ammocenter smällen - Precision - Endast A vapen - Föranmälan - Ulricehamn

22/9 - Ållebergssnabben - Militärsnabb - Föranmälan senast 15/9 - Falköping

22/9 - Klubbmatch Fält - Fält - Töreboda

28/9 - *OBS* Uppdaterad info se inbjudan Pokalen 4 + KretsM R - Fält - Tidaholm

28/9 - Alliansen 5 - Fält - Föranmälan - Göteborg

13/10 - Höstskottet - Fält - Föranmälan senast 8/10 - Skövde

26/10 - Alliansen 6 - Fält - Föranmälan  - Göteborg

27/10 - Pokalen 3 + kretsM A- Fält - Skövde

2/11 - Mörkerfälten - mörkerfält banfält - Örebro

23/11 - Sannostan - Fält - Karlstad

24/11 - Skinkan - Fält - Gislaved

30/11 - Fläskaskjutningen - Fält - Föranmälan klubbvis -  Tidaholm

7/12 - Lucian - Mörker fält - Mariestad

21/12 - Tomteskjutningen - Banfält - Vårdgårda

 

Tävlings Kalender 2020

-/3 - Pokalen 1 - Fält - Vedum

-/4 - Pokalen 2 - Fält - Sandhem

-/4 - Vårknallen - Precision - Skövde

-/4 - Kretsm milsnabb - Militärnsabb - Skövde

-/4 -Påsksmällen - Fält - Töreboda grusgrop

-/4 - Rådasnabben - Militärsnabb - Lidköping

2-3/5 - Kretm Fält C o B - Fält - Lidköping/Hjorten/Grästorp

-/5 - Hjortmaran - Maraton precision - Vara

9-10/5 - VSM Milsnabb - Militärsnabb - 

23-24/5 - VSM Fält - Fält - 

-/6 - Ållebergsträffen - Precision - Falköping

-/7 - SM Milsnab - Militärsnabb - 

-/7 - SM Precison - Precision - 

-/7 - SM Fält - Fält - 

-/8 - Lidköpings precision - Precision - Lidköping

-/8 - Hjortträffen - Precision - Vara

29-30/8 - KretsM Precision - Precision - Valle /Vedum

-/9 - VSM Precision - Precision - 

-/9 - Ållebergsnabben - Militärsnabb - Falköping

-/9 - Pokalen 3 /KretsM A - Fält - Töreboda

-/10 - Höstskottet - Fält - Sköde

-/10 - Pokalen 4 /KretsM R - Fält - Tidaholm

-/11 - Fläskaskjutninen - Fält - Tidaholm

-/12 - Lucian - Mörkerfält - Mariestad

Nationellt skytte

Postadress:
Mariestads PK - Skyttesport
Crister Larsson, Stenkrossvägen 30
54231 Mariestad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info