Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästarnas mästare


Klubbmästarnas mästare

 

Vandringspris instiftat 2014

 

Regler

 

Poäng utdelas vid varje genomfört klubbmästerskap under kalenderår (gäller inte grillmästerskap eller nyårssaluten) och den med mest poäng erhåller en inteckning i vandringspris vid årsmötet.

 

Vid fem inteckningar vinner man priset för alltid och ett nytt sätts upp.

Vandringspris inteckningar

2014 Crister Larsson

2015 Crister Larsson

2016 Crister Larsson

2017 Crister Larsson

2018 Crister Larsson

 

 

Poängräkning, vid varje tävling delas poäng ut enl. följande

 

1:plats 5 poäng

2:plats 4 poäng 

3:plats 3 poäng

4:plats 2 poäng

 

Alla övriga deltagare får 1 poäng

 

Om det är lika poäng vid sammanräkningen inför årsmötet vinner den som deltagit vid flest antal mästerskap, därefter flest 1 platser sen 2 platser osv.

 

 

2018

Ban

Fält

Grov

R

Luft

totalt

Crister Larsson

5

4

5

4

3

21

Jan Rask

4

5

3

5

 

17

Pelle Falk Hedberg

3

 

1

1

4

9

Morgan Andersson

1

1

4

1

 

7

Lars-Göran Berggren

1

1

2

2

 

6

Leif Johansson

 

2

1

3

 

6

Fredrik Andersson

 

3

1

1

 

5

Roine Pettersson

       

5

5

Philip Stöckel

1

1

1

1

 

4

Stefan Östman

1

1

1

1

 

4

Daniel Johansson

1

1

1

   

3

Bengt-Göran Gustavsson

 

1

 

1

 

2

Carl Janssson

1

1

     

2

Gordon Ahlberg

 

1

1

   

2

Greger Meeks

1

1

     

2

Håkan Nilsson

1

1

     

2

Jim Granbacke

 

1

1

   

2

Magnus Boman

2

       

2

Mats Lindgren

 

1

1

   

2

Simone Meeks

1

1

     

2

Urban Eskilsson

1

1

     

2

Anna Pettersson

       

2

2

Anton Tropp

   

1

   

1

Fredrik Westermark

1

       

1

Marina Rask

   

1

   

1

Sebastian Stridh

1

       

1

Morgan Lindgren

 

1

     

1

Rasmus Fritsche Holmström

 

1

     

1

David Johansson

 

1

     

1

Josefin Möller

 

1

     

1

Björn Olsson

           

Cajsa Fredriksson

 

1

       

Ingemar Persson

 

1

       

 

 

 2017
Milsnabb Ban Grov Fält Luft totalt
Crister Larsson  5 4 5   4 18
Pelle Falk Hedberg   5 1 5 5 16
Stefan Östman 3 1   3 3 10
Mats Lindgren 2   3 4   9
Philip Stöckel 1 1 1 3 1 7
Simoné Meeks 1 1 1 1 2 6
Greger Meeks 1 1 1 1 1 5
Daniel Johansson   3 1 1   5
Bengt-Göran Gustavsson 4     1   5
Sebastian Stridh   1 4     5
Cajsa Fredriksson 1     3   4
Fredrik Westermark 1   2     3
Lars-Göran Berggren   1   1   2
Leif Johansson     1 1   2
Björn Ohlson   2       2
Carl Jansson   1       1
Morgan Andersson     1     1
Thomas Forsell     1     1
Marina Rask       1   1
Jari-Pekka Jaatinen       1   1
Jan Rask       1   1
Kim Lundqvist       1   1
Kenneth Nolberger       1   1

 

 

Uppdaterad: 09 SEP 2018 17:56 Skribent: Crister Larsson

Skjutledare 

Här är Skjutledarlistan, kan du inte din vecka, kolla om du då om du kan byta med någon.

 Nybörjarkurs tillfällen under hösten

1. 22/9 Sön Intro 10-12
2. 29/9 Sön Skjutning 1 10-12
3. 1/10 Tis Teori 1 18-20
4. 6/10 Sön Skjutning 2 10-12
5. 8/10 Tis Teori 2 18-20
6. 13/10 Sön Skjutning 3 Fält? 10-20
7. 17/10 Ons Skjuting 4 18-20
8. 20/10 Sön svart krut+ 9mm 10-12
9. 27/10 Tis Teori 3 18-20
10. 3/11 Söndag prov 10-12

Vinterträning

Philip kommer under vintern ordna träning för den som vill.

Torsdagar 18-20

Tävlings fria söndagar 12:30-14:30

Övrigt

28/10 - Styrelsemöte 

12/10 - Arbetdag. 

20/9 - Eventskytte bakom planket och i skogen. 

21/9 - Eventskytte bakom planket och i skogen.

Tävlingskalender 2019 

21/9 - Ammocenter smällen - Precision - Endast A vapen - Föranmälan - Ulricehamn

22/9 - Ållebergssnabben - Militärsnabb - Föranmälan senast 15/9 - Falköping

22/9 - Klubbmatch Fält - Fält - Töreboda

28/9 - *OBS* Uppdaterad info se inbjudan Pokalen 4 + KretsM R - Fält - Tidaholm

28/9 - Alliansen 5 - Fält - Föranmälan - Göteborg

13/10 - Höstskottet - Fält - Föranmälan senast 8/10 - Skövde

26/10 - Alliansen 6 - Fält - Föranmälan  - Göteborg

27/10 - Pokalen 3 + kretsM A- Fält - Skövde

2/11 - Mörkerfälten - mörkerfält banfält - Örebro

23/11 - Sannostan - Fält - Karlstad

24/11 - Skinkan - Fält - Gislaved

30/11 - Fläskaskjutningen - Fält - Föranmälan klubbvis -  Tidaholm

7/12 - Lucian - Mörker fält - Mariestad

21/12 - Tomteskjutningen - Banfält - Vårdgårda

 

Tävlings Kalender 2020

-/3 - Pokalen 1 - Fält - Vedum

-/4 - Pokalen 2 - Fält - Sandhem

-/4 - Vårknallen - Precision - Skövde

-/4 - Kretsm milsnabb - Militärnsabb - Skövde

-/4 -Påsksmällen - Fält - Töreboda grusgrop

-/4 - Rådasnabben - Militärsnabb - Lidköping

2-3/5 - Kretm Fält C o B - Fält - Lidköping/Hjorten/Grästorp

-/5 - Hjortmaran - Maraton precision - Vara

9-10/5 - VSM Milsnabb - Militärsnabb - 

23-24/5 - VSM Fält - Fält - 

-/6 - Ållebergsträffen - Precision - Falköping

-/7 - SM Milsnab - Militärsnabb - 

-/7 - SM Precison - Precision - 

-/7 - SM Fält - Fält - 

-/8 - Lidköpings precision - Precision - Lidköping

-/8 - Hjortträffen - Precision - Vara

29-30/8 - KretsM Precision - Precision - Valle /Vedum

-/9 - VSM Precision - Precision - 

-/9 - Ållebergsnabben - Militärsnabb - Falköping

-/9 - Pokalen 3 /KretsM A - Fält - Töreboda

-/10 - Höstskottet - Fält - Sköde

-/10 - Pokalen 4 /KretsM R - Fält - Tidaholm

-/11 - Fläskaskjutninen - Fält - Tidaholm

-/12 - Lucian - Mörkerfält - Mariestad

Nationellt skytte

Postadress:
Mariestads PK - Skyttesport
Crister Larsson, Stenkrossvägen 30
54231 Mariestad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info