Hoppa till sidans innehåll

Årets Krutnybörjare


Regler
Utmärkelsen utdelas vid årsmötet till den nybörjare (nybörjare
i krut är man de tre första åren man skjuter krut) som har erhållit mest antal
poäng på klubbmästerskap/klubbtävlingar under kalenderåret. (med klubbtävlingar menas alla
Törebodamatcher med krutpistol även på bortaplan samt Nyårssaluten). Skytt som
har fått priset ett år deltager är inte nästa år.


1:plats 5 poäng
2:plats 4 poäng
3:plats 3 poäng
4:plats 2 poäng
Alla övriga deltagare får 1 poäng
 
Om det är lika poäng vid sammanräkningen inför årsmötet vinner
den som deltagit vid flest antal av de ingående tävlingarna, därefter flest 1
platser sen 2 platser osv.
 

Ställning 2016

 

Årets krutnybörjare

             
 

Fält 1

Ban 1

Ban 2

Fält 2

Mil/snabb

Nyår

Totalt

Sebastian Strid

5

3

2

5

 

 

15

Stefan Östman

1

5

5

2

 

 

13

Greger Meeks

2

2

0

3

 

 

7

Simoné Meeks

1

1

0

4

 

 

6

Gunnar Sundgren

1

4

0

0

 

 

5

Björn Olsson

4

0

0

1

 

 

5

Cajsa Fredriksson

1

1

3

0

 

 

5

Fredrik Westermark

1

0

4

0

 

 

5

Sofia Lindgren

3

0

0

0

 

 

3

Malin Bjerkenes

1

1

1

0

 

 

3

Carl-Henrik Bergkvist

0

0

1

0

 

 

1

Marina Rask

0

0

0

1

 

 

1

J-P Jaatinen

0

0

0

1

 

 

1

                                  

Uppdaterad: 21 OKT 2016 11:40 Skribent: Crister Larsson

Skjutledare 

Ny skjutledar lista kommer till våren.

 Tillfällen Nybörjarkurs under hösten

7. 16/10 Ons Skjuting 4 18-20
8. 20/10 Sön svart krut+ 9mm 10-12
9. 29/10 Tis Teori 3 18-20
10. 3/11 Söndag prov 10-12

Vinterträning

Philip kommer under vintern ordna träning för den som vill.

Torsdagar 18-20

Tävlings fria söndagar 12:30-14:30

Övrigt

 17/10 - Eventskytte - 12:30-16:00

28/10 - Styrelsemöte 

 

Tävlingskalender 2019 

26/10 - Alliansen 6 - Fält - Föranmälan  - Göteborg

27/10 - Pokalen 3 + kretsM A- Fält - Skövde

2/11 - Mörkerfälten - mörkerfält banfält - Enbart C - Örebro

2/11 - Sista chansen - Inomhus precision - Föranmälan enbart - Linköping

9/11 - Gulachen - Fält - C,A,R o S - Alingsås

23/11 - Sannostan - Fält - Karlstad

24/11 - Skinkan - Fält - Gislaved

30/11 - Fläskaskjutningen - Fält - Föranmälan klubbvis senast 21/11 till Philip. ( Behöver namn, skytte nr, klass och antal starter. mail ( u_t_b(a)hotmail.se ) -  Tidaholm

7/12 - Lucian - Mörker fält - Föranmälan senast 30/11 - Mariestad

21/12 - Tomteskjutningen - Banfält - Vårdgårda

 

Tävlings Kalender 2020

-/3 - Pokalen 1 - Fält - Vedum

-/4 - Pokalen 2 - Fält - Sandhem

13/4 -Påsksmällen - Fält - Töreboda grusgrop

19/4 - Vårknallen - Precision - Skövde

19/4 - Kretsm milsnabb - Militärnsabb - Skövde

-/4 - Rådasnabben - Militärsnabb - Lidköping

2/5 - Kretm Fält C o B - Fält - Lidköping/Hjorten/Grästorp

9/5 - Hjortmaran - Maraton precision - Vara

9-10/5 - VSM Milsnabb - Militärsnabb - 

23-24/5 - VSM Fält - Fält - 

-/6 - Ållebergsträffen - Precision - Falköping

-/7 - SM Milsnab - Militärsnabb - 

-/7 - SM Precison - Precision - 

-/7 - SM Fält - Fält - 

-/8 - Lidköpings precision - Precision - Lidköping

22/8 - Hjortträffen - Precision - Vara

29/8 - KretsM Precision - Precision - Valle 

30/8 - Golden trail - Magnum fält - ( 9mm och 38spl godtjänt) - Töreboda grusgrop.

5-6/9 - VSM Precision - Precision - 

-/9 - Ållebergsnabben - Militärsnabb - Falköping

-/9 - Pokalen 3 /KretsM A - Fält - Töreboda

11/10 - Höstskottet - Fält - Sköde

-/10 - Pokalen 4 /KretsM R - Fält - Tidaholm

28/11 - Fläskaskjutninen - Fält - Tidaholm

-/12 - Lucian - Mörkerfält - Mariestad

Nationellt skytte

Postadress:
Mariestads PK - Skyttesport
Crister Larsson, Stenkrossvägen 30
54231 Mariestad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info